Η/Υ: πληροφοριες-αποψεις

Ξεκίνησε από osfp7, 07/10/2010, 23:43:40

« προηγούμενο - επόμενο »

osfp7

Ανοιγω αυτο το θεμα για να μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις σχετικα με ενα αναποσπαστο κομματι της ζωης μας: τους ηλεκτρονικους υπολογιστες.
Εδω θα μπορειτε να ρωτατε οτι απορια εχετε (σχετικα με hardware-software) καθως και θα γινονται αναφορες σε σχετικες με το θεμα αποψεις.

Εγω θα ξεκινησω με μια πολλη σημαντικη αλλαγη που επικειται και αφορα κυριως οσους ασχολουνται πιο "επαγγελματικα" με τους Η/Υ:

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231061259
Johnnie.....Walker

BiRiS

Ο Ντόραν τα έχει τσιμπήσει αρχικά από την INTEL και μετά έκανε την UEFI Group, η Intel είναι από πίσω.. όλο το concept αλλάζει γιατί χρειάζεται να γίνεται αρχικοποίηση  μεγαλύτερης χωρητικότητας στους δίσκους και γενικά καλύτερη διαχείριση των αποθηκευτικών μέσων. Το πράμα έχει αφήσει να ξεφεύγει..
Instyle, 2.4 - Manual

NIKOSTZ

Να ρωτήσω κάτι??  ::)

Έπαψε να ισχύει αυτό?  8) ή ισχύει μόνο για μέλη :-X

http://www.forum.outlanderclub.gr/index.php?topic=555.0

Και αν όχι ποιά είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθούμε... αν θέλουμε να ανοίξουμε νέα θέματα στην ενότητα Cafe  :-\

Ευχαριστώ  :-*

Φιλικά
Νίκος

BE YOURSELF NO MATTER WHAT THEY SAY

gspan1973

Παράθεση από: NIKOSTZ στις 08/10/2010, 22:45:35
Να ρωτήσω κάτι??  ::)

Έπαψε να ισχύει αυτό?  8) ή ισχύει μόνο για μέλη :-X

http://www.forum.outlanderclub.gr/index.php?topic=555.0

Και αν όχι ποιά είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθούμε... αν θέλουμε να ανοίξουμε νέα θέματα στην ενότητα Cafe  :-\

Ευχαριστώ  :-*

Φιλικά
Νίκος

Ισχύει ακριβώς αυτό που περιέγραψες.

Φιλικά,
Γιάννης

Hliasm

Ξερει κανεις καποιο σχεδιαστικο προγραμμα για μηχανολογικο σχεδιο οπου να υπαρχουν ετοιμες καποιες λυσεις οπως γραναζια, αλυσιδες, τροχαλιες, ιμαντες, ρουλεμαν κτλπ? Μιας και δεν ειναι η δουλεια μου και δεν ειμαι μηχανολογος σκεφτομουν αν υπαρχει καποιο δωρεαν και με ευκολη χρηση.

BiRiS

AutoCAD Mechanical ώστε να μπορέσεις να το βρεις και σπασμένο, κάποια άλλα θέλουν hasp..
Instyle, 2.4 - Manual

Hliasm

Απο λιγο περισσοτερο ψαξιμο διαπιστωσα πως ολα αυτα τα εξαρτηματα που αναφερω παραπανω υπαρχουν σε βιβλιοθηκες τις οποιες μαλλον τις αγοραζεις. π.χ. αγοραζεις απο την skf την βιβλιοθηκη για ολα τα ρουλεμαν κτλ... Ξερει μηπως κανεις πως μπορω να τα βρω κι αυτα δωρεαν?

BiRiS

για autocad και Microstation τα βρίσκεις... check your warez κωνέ....
Instyle, 2.4 - Manual

Hliasm

Thanks Biris...
Παντως σαν να μου φαινονται ψιλα γραμματα. Μιας και το μονο που ηθελα ηταν να "παιξω" λιγο προσπαθωντας να σχεδιασω εγω ενα μηχανημα. Πιθανοτατα να χρειαζομαι μερικα σεμιναρια και κανα χρονο εντατικης προσπαθειας μεχρι να το καταφερω...
Το φανταζομουν πιο ευκολο...

BiRiS

προσφατα ειδα καποιον να σχεδιαζει μια ολοκληρη μηχανη.. το εκανε στο autocad.. της έδωσε και κίνηση μετά. Εντυπωσιακό!
Instyle, 2.4 - Manual

Hliasm

τα εχω δει στο youtube κατι παρομοια. αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο (για εμενα τουλαχιστον) να σχεδιασω εναν απλο αξονα τελικα. Οχι ολοκληρη μηχανη...

vl.savvas

Ηλία αντίστοιχο του autocad είναι το zwcad (κινέζικο autocad) το οποίο κατεβάζεις το demo δωρεάν και ακόμα και όταν λήξει το demo απλά δε σε αφήνει να τυπώσεις και να σώσεις πολύ μεγάλα αρχεία. Τώρα για βιβλιοθήκες μηχανολογικές δε γνωρίζω.
Επίσης κοίτα και το struwalker (νομίζω είναι δωρεάν) κάνει μηχανολιγικό σχέδιο σε 3d, δε το έχω δουλέψει απλά στη δουλειά μου στέλνουν μηχανολόγοι δικά τους σχέδια και τα βλέπω.

VFR800F9

Παράθεση από: Hliasm στις 19/10/2010, 21:06:43
Απο λιγο περισσοτερο ψαξιμο διαπιστωσα πως ολα αυτα τα εξαρτηματα που αναφερω παραπανω υπαρχουν σε βιβλιοθηκες τις οποιες μαλλον τις αγοραζεις. π.χ. αγοραζεις απο την skf την βιβλιοθηκη για ολα τα ρουλεμαν κτλ... Ξερει μηπως κανεις πως μπορω να τα βρω κι αυτα δωρεαν?

εχω ακουσει για καποιο προγραμμα που λεγεται "proengineer" αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις δωρεαν η αν ειναι πολυ ευκολο στην χρηση. Κανε κανα serch στο ιντερνετ...

Hliasm

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Εχω βρει ενα προγραμμα δωρεαν το Alibre design το οποιο κανει και 2D kai 3D. Αλλα μαλλον δεν εχει "βιβλιοθηκες" για γραναζια και ρουλεμαν. Ακομα κι αν κατεβασω σπασμενο το Autocad δεν ξερω πως θα βρω τις βιβλιοθηκες αυτες δωρεαν.
Το proengineer δεν ειναι τσαμπα και κανεις αιτηση για trial,
To zwcad επισης δεν ειναι δωρεαν. Το struwalker πρεπει να ειναι προγραμμα που απλα διαβαζει σχεδια cad και δεν μπορεις να σχεδιασεις.
Αυτα

NIKOSTZ

Τελικά ένα κοινό μυστικό αποκαλύφθηκε....  ;D

Ιός αναπτύχθηκε σε εταιρία προστασίας υπολογιστών

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/93558/ios-anaptuhthike-se-etairia-prostasias-upologiston/

Φιλικά
Νίκος
BE YOURSELF NO MATTER WHAT THEY SAY