Outlander Club Forum

• 14/06/2021, 16:10:11
  • Welcome, Guest
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2   Go Down

Author Topic: Ασφαλή Οδήγηση - Πρακτικές Συμβουλές  (Read 11177 times)

NIKOSTZ

• Βετεράνος
  • Τίποτε δεν γίνεται χωρίς αιτία
    • ORIGINAL 21

Καλησπέρα ,
Υπάρχουν μερικά απλά πολύ απλά πραγματάκια που αν τα κάνουμε μπορούν να μας σώσουν από δύσκολες καταστάσεις...
Δεν μιλάω για τα αυτονόητα δηλαδή όχι υπερβολική ταχύτητα , όχι αλκοόλ και οδήγηση , όχι να μην φοράμε ζώνες ασφαλέίας κτλ αλλά τα κάτωθι:

Πηγή autotriti.gr
Η οδήγηση δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση. Απαιτεί την προσοχή του οδηγού, ώστε οι μετακινήσεις μας να χαρακτηρίζονται από υψηλό βαθμό ασφαλείας. Μία και μόνο στιγμή να τραβήξουμε την προσοχή μας από το δρόμο αρκεί, για να περιορίσει την ταχύτητα αντίδρασης σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.

1) Από τη στιγμή που οδηγός εισέρχεται στο αυτοκίνητο, θα πρέπει να ρυθμίζει το κάθισμα στην ιδανική γι αυτόν θέση, διότι η προσπάθεια ρύθμισης εν κινήσει μειώνει την ικανότητα χειρισμών και αποσπά την προσοχή από το δρόμο.
2) Το ίδιο ισχύει και για τη ρύθμιση των καθρεφτών, η οποία πρέπει να γίνεται πριν το αυτοκίνητο αρχίσει να κινείται. Ιδίως σε αυτοκίνητα που δεν έχουν ηλεκτρικούς καθρέφτες, ο οδηγός πρέπει να τεντωθεί για να ρυθμίσει των καθρέφτη του συνοδηγού, πράγμα επικίνδυνο όταν βρίσκεται εν κινήσει.
3) Το ψάξιμο στο ηχοσύστημα είναι μία από τις συχνότερες αιτίες απόσπασης της προσοχής από το δρόμο. Πριν ξεκινήσετε λοιπόν, καλό είναι να κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις, όπως επίσης και να έχετε τα CD ή τις κασέτες κοντά τοποθετημένα και σε προσβάσιμο σημείο.
4) Όταν κινείστε σε μία διαδρομή που δε γνωρίζετε και θέλετε να συμβουλευτείτε το χάρτη, θα πρέπει να σταματήσετε, διότι η ανάγνωσή του κατά τη διάρκεια της οδήγησης είναι μία ριψοκινδυνευμένη κίνηση, που μειώνει την ασφάλεια των επιβατών.
5) Όταν οδηγούμε δεν τρώμε, διότι έχουμε απασχολημένο το ένα από τα δύο χέρια μας, ώστε να κρατήσουμε την τροφή μας. Το λιγότερο κακό που μπορεί να συμβεί, είναι να λερώσουμε το όχημά μας.
6) Γενικώς, όταν οδηγείτε, αποφύγετε τις έντονες συζητήσεις και τους διαπληκτισμούς με τους υπόλοιπους επιβάτες, διότι χάνετε την ηρεμία σας, αλλά και τον έλεγχο του οχήματός σας.

Όλα τα παραπάνω δυστυχώς όλοιο μας και εγώ προσωπικά τα κάνουμε αλλά διαβάζοντας τα ξανά κάτι καλό θα μας μείνει!!!!  ;)

Φιλικά
Νίκος

BE YOURSELF NO MATTER WHAT THEY SAY

gspan1973

• Guest

6) Γενικώς, όταν οδηγείτε, αποφύγετε τις έντονες συζητήσεις και τους διαπληκτισμούς με τους υπόλοιπους επιβάτες, διότι χάνετε την ηρεμία σας, αλλά και τον έλεγχο του οχήματός σας.

Όλα τα παραπάνω δυστυχώς όλοιο μας και εγώ προσωπικά τα κάνουμε αλλά διαβάζοντας τα ξανά κάτι καλό θα μας μείνει!!!!  ;

Αν μπορείς και το καταφέρνεις αυτό ειδικά με γυναίκα και 3 παιδιά πίσω, ε τότε σε προσλαμβάνω σαν ...οδηγό μου :D :D :D

Μήπως επειδή έχω μόνο 2 παιδιά, έχω και λιγότερη βαβούρα; :D :D

Γιάννης

osfp7

• Βετεράνος
  • mitsos...on fire!!!

εμεις εχουμε και το πλεονεκτημα της τριτης σειρας καθισματων...τους στριμωχνεις ολους εκει και εχεις το κεφαλι σου ησυχο :D :D :D
Johnnie.....Walker

dimitris1970

• Βετεράνος

africa

• Τακτικό Μέλος
  • **
    • www.nsv.gr

*Δεν απαντάμε στο κινητό, όταν οδηγούμε. Οι οδηγοί πρέπει να έχουν διαρκώς συγκεντρωμένη την προσοχή τους στον δρόμο. Όχι μόνον για τη δική τους ασφάλεια, αλλά και για την ασφάλεια των συνεπιβατών τους και των άλλων χρηστών του οδικού δικτύου.

*Σεβόμαστε απόλυτα τα φανάρια, τα stop και την παραχώρηση προτεραιότητας.

*Μηδέν αλκοόλ πριν την οδήγηση.

*Δεν ξεχνάμε ότι σε διασταυρώσεις χωρίς σήμανση ή φανάρια, την προτεραιότητα έχουν αυτοί που έρχονται από δεξιά.

*Επισημαίνουμε όλες τις αλλαγές κατεύθυνσης εγκαίρως με φλας.

*Οι οδηγοί αυτοκινήτου σεβόμαστε τους μοτοσικλετιστές, κρατώντας αποστάσεις από αυτούς, ενώ οι οδηγοί μοτοσικλέτας σεβόμαστε τους οδηγούς των οχημάτων οδηγώντας στις λωρίδες κυκλοφορίας και όχι ανάμεσα σε κινούμενα οχήματα. Ακολουθούμε τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, ο ίδιος ισχύει για όλους τους χρήστες του οδικού δικτύου.

*Σεβόμαστε τις διαβάσεις πεζών. Στα στοπ παραχωρούμε την προτεραιότητα στους πεζούς.

*Δεν τρέχουμε, η ταχύτητα δεν είναι μαγκιά. Το να φτάσουμε στον προορισμό μας ασφαλείς είναι μαγκιά ! Η υπερβολική ταχύτητα - ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα στον τομέα της οδικής ασφάλειας - αυξάνει σε μεγάλο βαθμό τον κίνδυνο ατυχήματος. Η υπερβολική ταχύτητα αποτελεί καθοριστικό παράγοντα στο 30% περίπου των τροχαίων ατυχημάτων

Παιδί και Οδική Ασφάλεια

Τα παιδιά είναι το μέλλον και η ελπίδα μας. Δεν αξίζουν τίποτε λιγότερο από απόλυτη προστασία, πλήρη ενημέρωση, ευαισθητοποίηση σε θέματα οδικής ασφάλειας και κυκλοφοριακής αγωγής και φυσικά ασφάλεια στις μετακινήσεις τους είτε εντός αυτοκινήτου είτε όταν κυκλοφορούν με τα πόδια.

Για τα παιδιά είναι υποχρεωτικό το παιδικό καθισματάκι (οι κατασκευαστές έχουν πάντα τις προδιαγραφές συνημμένες στο κάθισμα) που πρέπει να είναι τοποθετημένο στο πίσω κάθισμα υπό την επίβλεψη του ενός γονιού, ο οποίος πρέπει να είναι δεμένος και αυτός με ζώνη ασφαλείας. Για κάθε ηλικία, βάρος ή ύψος υπάρχουν διαφορετικά καθίσματα ή τρόποι δεσίματος (οι οδηγίες είναι πάντα συνημμένες στα καθίσματα).

Πάντα τοποθετούμε την ειδική ασφάλεια στις πόρτες του οχήματος μας στη θέση εμπλοκής του ανοίγματος από το εσωτερικό του. Καθώς τα περισσότερα οχήματα πλέον διαθέτουν ηλεκτρονικό σύστημα ανοίγματος των παραθύρων ελέγχουμε το άνοιγμα μόνο από τη θέση του οδηγού (κεντρικό κλείδωμα).

Τα παιδιά είναι αδύνατον να ακολουθήσουμε την σκέψη τους γι’ αυτό πάντα λειτουργούμε προληπτικά!!! 

Διευκρίνηση: Τα παιδιά πρέπει να αποφεύγεται να κάθονται στο κάθισμα του συνοδηγού, καθώς ατυχήματα έχουν δείξει ότι παθαίνουν σοβαρές κακώσεις και τραυματισμούς από τους αερόσακους.

Mitsubishi Outlander Turbo το EVO8 σε Transformer

sphunt

• Official Μέλος

*Δεν απαντάμε στο κινητό, όταν οδηγούμε. Οι οδηγοί πρέπει να έχουν διαρκώς συγκεντρωμένη την προσοχή τους στον δρόμο. Όχι μόνον για τη δική τους ασφάλεια, αλλά και για την ασφάλεια των συνεπιβατών τους και των άλλων χρηστών του οδικού δικτύου.

Γιατι εχω την εντυπωση οτι στην εκδρομη σε ειδα να μιλάς στο κινητο? ε? γιατι?
« Last Edit: 19/05/2011, 21:54:07 by osfp7 »
Ψάχνω μια μαλακία να γράψω και εγώ στην υπογραφή μου αλλά είναι όλες ''πιασμένες''.

john

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt

επειδή με τέτοια παρέα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιώ τις μπυρίτσες μου, έχω πάντα μαζί μου τον προσωπικό μου σοφέρ (Μαρίνα) :D ;) :-* :D.

Πέρα από την πλάκα είναι κάτι που το τηρώ κάθε φορά που θα πιώ, παρόλο που αισθάνομαι μία χαρά μετά από μπυροποσία, δεν μου φταίνε ούτε οι συνεπιβάτες μου ούτε οι υπόλοιποι που θα βρεθούν στην πορεία μου.

to BEER or not to BEER

dimTS

• Βετεράνος

*Δεν τρέχουμε, η ταχύτητα δεν είναι μαγκιά. Το να φτάσουμε στον προορισμό μας ασφαλείς είναι μαγκιά ! Η υπερβολική ταχύτητα - ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα στον τομέα της οδικής ασφάλειας - αυξάνει σε μεγάλο βαθμό τον κίνδυνο ατυχήματος. Η υπερβολική ταχύτητα αποτελεί καθοριστικό παράγοντα στο 30% περίπου των τροχαίων ατυχημάτων

Φιλε Νικο ,
συμφωνω απολυτα.
θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες φορες και η χαμηλη ταχυτητα ειναι επικινδυνη .
Εχουμε παρατηρησει , ολοι μας φανταζομαι , οδηγους σε αυτοκινητοδρομους , στην αριστερη λωριδα ή στη μεσαια να κινουνται τοσο αργα που να προκαλουν ατυχηματα .
Πιστευω οτι και η γρηγορη οδηγηση μπορει να ειναι ασφαλη οταν ειναι εντος οριων του καθε αυτοκινητου , του οδηγου  και φυσικα της καταστασης-συνθηκων του δρομου.

φιλικά , Δημήτρης.

dimitris1970

• Βετεράνος

Γιατι εχω την εντυπωση οτι στην εκδρομη σε ειδα να μειλας στο κινητο? ε? γιατι?

Δεν ξερω τι λετε αλλα εγω μιλαω στο κινητο οταν οδηγο  ??? ??? ??? αφου το αμαξι μου εχει μπλεδοντι :D :D :D :D :D

dimitris1970

• Βετεράνος

Δυο χρονια ειχαμε να γραψουμε εδω και μολις εβαλα θεμα το ξεθαψαμε για εξερευνηστε κι αλλο το site θα βρειτε κι αλλα ενδιαφεροντα θεματα  ;) ;) ;) ;)

dimitris1970

• Βετεράνος

Δειτε τι μπορει να συμβει  :o :o :o εαν πατησεις λαδια στο δρομο  ??? ??? ??? με πολλα χιλιομετρα το video ειναι απο πιστα αγωνων

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8nUdql9KAuc#at=84

Hliasm

• Βετεράνος

επειδή με τέτοια παρέα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιώ τις μπυρίτσες μου, έχω πάντα μαζί μου τον προσωπικό μου σοφέρ (Μαρίνα) :D ;) :-* :D.

Πέρα από την πλάκα είναι κάτι που το τηρώ κάθε φορά που θα πιώ, παρόλο που αισθάνομαι μία χαρά μετά από μπυροποσία, δεν μου φταίνε ούτε οι συνεπιβάτες μου ούτε οι υπόλοιποι που θα βρεθούν στην πορεία μου.

και τοτε γιατι δινεις το τιμονι στην Μαρινα? ααααααχαχαχαχαχαχαχαχα

θανος

• Βετεράνος
  • www.katoufas.gr
    • t.katoufas@hotmail.gr

Καλα να σας πω τωρα μη μου πειτε οτι στην Ελλαδα ξερουμε να οδηγουμε

ενα ειναι σιγουρο ο καλυτερος οδηγος και ο ποιο συνετος δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει

λαχταρισει .Να γνωριζεται κατι (γιατι και γω οδηγω συνεχομενα και καθημερινα και ενεργα απο το 1985)

οταν πιανεται τιμονι και βγαινεται στους δρομους ειστε σε συνεχη <πολεμο>μεχρι τουλαχιστον να φτασετε στον προορισμο σας

απο κει και περα πως αντιλαμβανεται ο καθενας την οδηγηση ειναι προσωπικο θεμα

πχ.εγω και να εχω πιει (οχι σε βαθμο βεβαια μέθης)δεν εμπιστευομαι κανεναν καλως ή κακως ετσι νιωθω

και ταξιδι να παω απο το πρωι ως το βραδυ και να δουλευω ενδιαμεσα μου ειναι αδυνατον να εμπιστευτω

αλλον

αυτα και το συμπερασμα δικο σας
« Last Edit: 18/05/2011, 22:13:10 by osfp7 »

africa

• Τακτικό Μέλος
  • **
    • www.nsv.gr

Γιατι εχω την εντυπωση οτι στην εκδρομη σε ειδα να μιλάς στο κινητο? ε? γιατι?

εεε...εε...ε.   :-X  :-X   ναι ισως αλλα ήταν εξαίρεση !!!!   ::)  ::)

(οχι έξυπνη βέβαια!)
« Last Edit: 19/05/2011, 21:53:42 by osfp7 »
Mitsubishi Outlander Turbo το EVO8 σε Transformer

john

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt

Ρυμουλκώντας νόμιμα και με ασφάλεια

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/103272.asp
« Last Edit: 29/08/2012, 15:31:21 by john »

to BEER or not to BEER
Pages: [1] 2   Go Up