Outlander Club Forum

• 14/06/2021, 16:00:56
  • Welcome, Guest
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: 1 2 [3]   Go Down

Author Topic: Ενοτητα για σκαφατους!  (Read 20103 times)

UltraTasos

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle manual
Απ: Ενοτητα για σκαφατους!
« Reply #30 on: 31/05/2011, 18:13:49 »

Απο την Παρασκευη που μας περασε μπορειτε να με λετε και καπεταν Ηλια...
Πηρα το διπλωμα χειριστη ταχυπλοου, και ειναι οπως μας τα ειπε ο φιλος παραπανω. Ειναι για απεριοριστη ιπποδυναμη και μεχρι 50 μετρα σκαφος!!!!!!!! (οχι ιστιοπλοικο)

Αν και δεν ειχαμε ορεξη να μπουμε στην διαδικασια να παρουμε σκαφος, ενας τυπος με εβαλε στην πριζα για μια ευκαιρια που δεν χανεται...
Θελω ομως καποιες πληροφοριες πριν αγορασω. Οπως:
1. Ποιο ειναι το κοστος συντηρησης?
2. Που μπορω να κανω σερβις?
3. Πως μπορω να ελεγξω αν το σκαφος ειναι καλο?

Ευχαριστω!

Καπετάν Ηλία καλοτάξιδος!!! ;)
Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς και πάντα να έχεις καλές θάλασσες μπροστά σου!

Και βέβαια καλώς ήρθες στο club και στην μεγάλη "αρρώστια" της Θάλασσας(σε λάθος εποχή βέβαια,αλλά δεν πειράζει)
Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί, αλλά είμαι κι εγώ ένας παλιός "άρρωστος" με ένα φουσκωτό 6.80 Predator με Mariner 200
 και πολλά μίλια στο ενεργητικό μου.
Να φανταστείς το 2004 έχω ταξιδέψει μέχρι το Γιβραλτάρ με φουσκωτό!
Φοβερές εμπειρίες και γενικά η θάλασσα είναι πολύ μεγάλος έρωτας!

Καταρχήν αυτήν την περίοδο θα βρεις άπειρες ευκαιρίες για φουσκωτό.
Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα από όλα το μέγεθος.
Όσο πιο μεγάλο είναι το σκάφος τόσο καλύτερη πλεύση έχει.
Κι αυτό δεν σημαίνει ότι μόνο πας καλύτερα στον πολύ καιρό αλλά ακόμα και στον λίγο καιρό(πράγμα συχνό)
θα πας πιο άνετα κυρίως με την οικογένεια.
Και βέβαια όσο πιο μεγάλο τόσο πιο πολλά έξοδα!
Θα σου πω δυο πράγματα για το δικό μου (κόστος για 6.80 με 200αρα δίχρονη)
Κόστος πάρκινγκ  στο Λαύριο(σκεπαστό με σκίαστρο και άσφαλτο) 1400 ευρώ τον χρόνο.
ετήσιο service για την μηχανή 600 ευρώ
Ασφάλεια περίπου 150 ευρώ τον χρόνο
Μετά είναι το κόστος της βενζίνης όπου υπολογίζεις περίπου 1,5 με 2 λίτρα στο μίλι για να είσαι μέσα συν το λάδι αν είναι δίχρονη.
και είναι σημαντικό κόστος γιατί για να πας Τζια για μπανάκι θέλεις τουλάχιστον 120 ευρώ!!!
συν το βάλε βγάλε 20 ευρώ (από το πάρκινγκ).
Και σ'αυτά να συνυπολογίσεις και την φθορά και ότι χρειάζεσαι κάθε τόσο(π.χ. πέρυσι άλλαξα τις τέντες πλεύσης, τέντα πάρκινγκ,και
τις ταπετσαρίες στα μαξιλάρι με 2300 ευρώ) -το σκάφος είναι του 2001.(αλλά έγινε σαν καινούριο)

τώρα αν πας σε μικρότερο και το κόστος μικραίνει πολύ.
Αν είναι περίπου 4.50 με 5.50 το σκάφος,μπορείς πολύ εύκολα να το μεταφέρεις και δεν χρειάζεσαι πάρκινγκ (αρκεί να έχεις και
χώρο να το αφήνεις).
Η μηχανή καλό είναι να είναι τετράχρονη και μικρής ηλικίας οπότε μια 70 με 100 ίππους για το μέγεθος που είπα σου ρίχνει και την κατανάλωση και κάτω από το 1 λίτρο στο μίλι χωρίς να χρειάζεται λάδι και με μικρότερο κόστος service.
Service κάνεις εύκολα ανάλογα με την μάρκα της μηχανής.

Όσο για το σκάφος καλό είναι να έχει λίγες ώρες πλεύσης(κυρίως η μηχανή),
να μην είναι χτυπημένη η προπέλα και η γάστρα και να είναι φυλαγμένο σε σκιά(να μην έχει κιτρινίσει από το ήλιο).
Αν θέλεις μπορούμε να το δούμε μαζί,με όση εμπειρία έχω μήπως σε βοηθήσω.

Αυτά τα λίγα,και για ότι άλλο θες στην διάθεσή σου!(έτσι κι αλλιώς χαρά μου είναι!)

Φιλικά Τάσος

« Last Edit: 31/05/2011, 21:07:21 by UltraTasos »

Hliasm

• Βετεράνος
« Reply #31 on: 31/05/2011, 20:06:49 »

Ευχαριστω Τασο! Ησουν κατατοπιστικοτατος.
Οπως ειπα ΔΕΝ ηταν να παρουμε σκαφος λογω της εποχης φυσικα και λογω του οτι δεν ειναι τοσο μεγαλη η τρελλα μας (ακομα)
Απλα εκει που εδινα εξετασεις ενας τυπος που μιλαγαμε μου ελεγε για ενα σκαφος πλαστικο του 2001 με μηχανη Yamaha διχρονη 80 Ηρ 4,8 μετρα AHellas οτι το δινει 3500.
Μου φανηκε εξευτελιστικη τιμη και πηγα να το δω. Εγω που ειμαι ασχετος μου φανηκε πολυ ωραιο. Ειχε φτιαξει καινουρια καθισματα και τιμονι (?). Τελος παντων μου φανηκε ευκαιρια απλα δεν ξερω την μηχανη σε τι κατασταση βρισκεται και το σκαφος αν ειναι χτυπημενο. Περα απο αυτο δεν εχω ιδεα για τα κοστη συντηρησης και λειτουργιας.

Αργοτερα που μιλησα με τον δασκαλο μου για πληροφοριες (για το σκαφος) μου ειπε προτεινομενη τομη 3500-4000 Αρα δεν ειναι η τρελη ευκαιρια οπως ειχα στο μυαλο μου...
Αυτα.

UltraTasos

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle manual
« Reply #32 on: 31/05/2011, 21:17:32 »

Και η δική μου άποψη είναι ότι στις 3.500 με 4.000 βρίσκεις άνετα και πιο καινούριο και πιθανά φουσκωτό,
που για μένα είναι πιο ασφαλές.
Επίσης νομίζω ότι τελικά και σύμφωνα με τα παραπάνω,το ιδανικό για την εποχή είναι γύρω στα 4.000 ευρώ με λίγα χρόνια,
τετράχρονη 50άρα  και φουσκωτό.
Και υπόψιν, είναι η χειρότερη περίοδος(πριν το καλοκαίρι) για ευκαιρίες για σκάφος.
Καλύτερα από φθινόπωρο!

Φιλικά Τάσος

bluesportage

• Official Μέλος
  • name:Νικος
« Reply #33 on: 09/10/2011, 17:01:42 »

Ηλια χαιρετε και απο εμενα!εγω ειμαι στο παιχνιδι με τη θαλασσα απο πολυ μικρος(η τρελα του μπαμπα περασε και στο γιο χαχα)εχω αλλαξει μπολικα σκαφακια(πλαστικα,φουσκωτα,βαρκες και jet ski)αυτη τη στιγμη να φανταστεις το παρκιν που εχουμε στο εξοχικο μοιαζει με παρκιν σκαφων,χαχαχα!ο πατερας μου εχει ενα seamaster 5.90 cabin με μια yamaha v4 130 hp διχρονη,εγω εχω μια βαρκα 4.50 ΑΣΣΟΣ MARINE με μια 25 hp yamaha διχρονη(για τα ψαρεματα!)και ενα BEST CABIN 5.85 με μια mariner v6 200 ιππων διχρονη(εχω κολλημα με τα διχρονα οπως καταλαβες!!!!)επισης εχω τελειωσει και μια σχολη τεχνικος μηχανων θαλασσης και σκαφων αναψυχης δουλεψα στο vernico με τα ιστιοφορα και στη MERCRUIZER(ασχετα αν δεν ασχοληθηκα μαυτη τη δουλεια επαγγελματικα).οτι θες μπορω να σε βοηθησω κι εγω και στην επιλογη σκαφους-μηχανης και σε οτιδηποτε αλλο χρειαστεις!αντε και να κανονισουμε και κανα ψαρεματακι να κανουμε αν θελετε!
« Last Edit: 09/10/2011, 17:04:22 by bluesportage »

Jimkost

• Νέο Μέλος
  • *
Re: Ενοτητα για σκαφατους!
« Reply #34 on: 05/12/2020, 18:10:17 »

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω, μιας και μιλάμε για σκάφη... αν ξέρει κάποιος. Τι ακριβώς κάνετε εσείς όσον αφορά τις άσχημες μυρωδιές που μπορεί να εμφανιστούν από την τουαλέτα, καύσιμο, βαφές που χρησιμοποιήσαμε κλπ. στο εσωτερικό του σκάφους; Φίλοι μου είπαν ότι συσκευές όπως όζοντος και απολύμανσης του αέρα μπορούν να βοηθήσουν. Ξέρετε κάτι σχετικό; Έχετε εσείς κάποια εμπειρία με χρήση αυτών των συσκευών;Ευχαριστώ!
Pages: 1 2 [3]   Go Up