Outlander Club Forum

• 14/06/2021, 14:53:35
  • Welcome, Guest
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: 1 2 [3] 4   Go Down

Author Topic: Nεο Crossover της Μitsubishi (ASX)  (Read 32429 times)

alfa155

• Παλαιό Μέλος
Απ: Nεο Crossover της Μitsubishi
« Reply #30 on: 20/07/2010, 18:20:03 »

To Αντικειμενικότερο όλων Autocar για το νεο ASX και για τον 1.8 Diesel. Στοίχιμα ότι θα τοποθετιθει και στο Outlander.

http://www.autocar.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2487&Itemid=43

NIKOSTZ

• Βετεράνος
  • Τίποτε δεν γίνεται χωρίς αιτία
    • ORIGINAL 21
« Reply #31 on: 21/07/2010, 13:27:43 »

BE YOURSELF NO MATTER WHAT THEY SAY

vl.savvas

• Official Μέλος
« Reply #32 on: 21/07/2010, 15:09:16 »

pajeromaniac

• Official Μέλος
« Reply #33 on: 23/07/2010, 03:36:14 »

Διαβάζοντας για την τιμολόγηση του μοντέλου, θα έλεγα ότι οι τιμές, αρχικά, είναι λίγο τσιμπημένες και πλησιάζουν ή και ξεπερνούν του Outlander σε ορισμένες περιπτώσεις.
Δεν ξέρω αν θα άξιζε να δώσεις τόσα χρήματα για ένα crossover αυτοκίνητο. Αν μένεις επαρχία, άντε ο οικονομικός πετρελαιοκινητήρας είναι δέλεαρ, όμως χάνεις σε χώρους και κυρίως σε δυνατότητες εκτός δρόμου. Αν μένεις σε Αθήνα και Θεσ/νίκη παίρνεις αργότερα το βενζινοκινητήρα, αλλά μόνο 4Χ2. Βάσει λοιπόν των παραπάνω (και όχι μόνο) το ASX, αν το αγόραζα, θα το έπαιρνα μόνο ως δεύτερο αυτοκίνητο και μάλλον για τη σύζυγο! Εσείς τί λέτε επ' αυτού (Γκάλοπ: Γιατί θα το αγοράζατε ή δε θα το αγοράζατε;)
Φιλικά
Ανδρέας!
Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ και συ με βασανίζεις!

Triantafillos

• Νέο Μέλος
  • *
« Reply #34 on: 23/07/2010, 13:14:09 »

To ASX το έχω ήδη δοκιμάσει. Στην Ελλάδα υπάρχουν προς το παρόν μόνο τα 1.8 τουρμποντίζελ 4x4. Το Σεπτέμβριο έρχεται το 1.6 βενζίνη με κίνηση μπροστά.
Είναι αρκετά πιο άμεσο από το Outlander λόγω μικρότερου βάρους. Το 1.8 μοτέρ είναι απίστευτο! 150 ίπποι και 31 kgm ροπή. Σε ρεπρίζ είναι μακράν πιο γρήγορο από το Outlander. Στα 0-100 km/h είναι πιο αργό (11,3 sec).
Φοράει την ίδια τετρακίνηση με το Outlander. Από χώρους είναι επίσης σχεδόν ίδιο με το Outlander. Πιο μικρό το πορτμπαγκάζ. Μικρότερη απόσταση από το έδαφος (170 χιλιοστά).
Εμφανισιακά στην αρχή κι εγώ δεν μπορούσα να το βλέπω. Τελικά από μπροστά είναι αρκετά όμορφο. Η πλούσια έκδοση έχει όλοκληρη την οροφή πανοραμική γυάλινη.
ΜΜCS δεν υπάρχει ούτε προαιρετικά

pajeromaniac

• Official Μέλος
« Reply #35 on: 29/07/2010, 10:31:21 »

Το οδήγησα και εγώ το ίδιο μοντέλο και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Ο κινητήρας του απλά δεν παίζεται (καμία σχέση με του δίλιτρου γερμανικού του Outlander). Από ροπή, επιτάχυνση (0-100 σε 10 δευτερόλεπτα το 4Χ4 και 9,7 το 4Χ2) και τελικές (198 Km/h το 4Χ4 και 200 το 4Χ2) είναι στην κορυφή των ντήζελ κινητήρων στα συγκεκριμένα κυβικά. Από τεχνολογικές καινοτομίες σύστημα start-stop, μεταβλητός χρονισμός σε ντήζελ κινητήρα, σύστημα εκκίνησης σε ανηφόρα, στάνταρ όλα τα συστήματα παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας, 150 άλογα μόλις από 1800 κυβικά. Έχει όντως το σύστημα τετρακίνησης του Outlander και σύμφωνα με το περιοδικό autotriti και αρκετά μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις του. Μόνο ένα μελανό σημείο έχει: Μόλις 17 cm από το έδαφος για το ντήζελ και 19,5 για το βενζινοκίνητο! Γι' αυτό το λόγο χαρακτηρίζεται ως crossover και όχι ως SUV. Πάντως είναι σαφώς ανώτερο του Qashqai και του Yeti σε τετρακίνηση. Εκεί επίσης που πονάει ( τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) είναι ο χώρος για τους πίσω επιβάτες, νομίζω είναι κατασκευασμένος να παίρνει 2,5 άτομα (μου θύμησε τον αντίστοιχο του Terios)! Από χώρο αποσκευών 442 λίτρα και άλλα 30 ακόμη σε κρυφό χώρο από κάτω από το πορτμπαγκάζ (όπως θα καταλάβατε δεν υπάρχει ρεζέρβα ούτε καν μικρότερου μεγέθους παρά ένα συφοριασμένο κιτ επισκευής ελαστικών - τώρα τί δουλειά έχει αυτό σε όχημα που θα μπορούσε να βρεθεί και εκτός δρόμου γεγονός που μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε λάστιχο δεν ξέρω).
Εν κατακλείδι, η μαμά Mitsubishi έκανε πολύ καλά τη δουλειά της. Το μοντέλο αυτό αν μη τι άλλο είναι αρκετά ελκυστικό. Παραδίδει ένα αυτοκίνητο πραγματικά πολυχρηστικό. Είναι λίγο απ' όλα. Μικρό αυτοκίνητο πόλης οικονομικό σε κατανάλωση, ευκολοδήγητο που παρκάρει πανεύκολα και παντού, είναι 4Χ4, έχει τους χώρους για πολλά πράγματα, είναι αυτοκίνητο και για μακρινά ταξίδια καθώς τρέχει ακόμη και με 200 Km/h, είναι ασφαλές και γενικά τα κάνει σχεδόν όλα καλά!
Πραγματικά αξίζει! Αν τώρα και ο Σαρακάκης ακολουθήσει και μια πιο επιθετική τιμολόγηση σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα τότε θα πουλάει σαν ζεστό ψωμί. Είδωμεν...
Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ και συ με βασανίζεις!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ 08

• Official Μέλος
  • Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
« Reply #36 on: 23/09/2010, 12:07:50 »

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=12&art_id=11859
1,6 βενζινη 2wd
φιλικα βαγγελης

Xristis_Smpena

• Βετεράνος
« Reply #37 on: 28/09/2010, 23:56:38 »

Το ειδα εχτες..  ::) :-[ :-[ :-[   :-X :-X  :P  ::) ::)

Uploaded with ImageShack.us

..The RaceLandeR..

BiRiS

• Βετεράνος
« Reply #38 on: 28/09/2010, 23:58:33 »

Instyle, 2.4 - Manual

alfa155

• Παλαιό Μέλος
« Reply #39 on: 09/10/2010, 12:39:40 »

Για όσους δεν το έχουν δει on line driving

nik_dim

• Νέο Μέλος
  • *
« Reply #40 on: 27/04/2012, 20:34:43 »

εχω το ASX 1.8 diesel 4wd  10 μηνες.καταπληκτικος diesel κινητιρας ο μονος με μεταβλητο χρονισμο βαλβιδων(τυπος 4n13).αρκετα καλη αποδοση καλη ροπη και ερκετα οικονομικος.με τα μαμισια ελαστηκα εκαιγε 5-6 λιτρα ενω με τα continental crosscontact 50-50 μου καιει 1 λιτρο παραπανω.πολυ καλη οδοικη συμπεριφορα.εχω κανει μεχρι τωρα 23000χιλ και μεχρι στιγμης ολα καλα.

john

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt
Απ: Nεο Crossover της Μitsubishi (ASX)
« Reply #41 on: 26/11/2012, 12:44:47 »

Αέρας ανανέωσης για το Mitsubishi ASX

http://www.zougla.gr/automoto/article/aeras-ananeosis-gia-to-mitsubishi-asx

to BEER or not to BEER

alexadrinos

• Moderator
  • Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt
« Reply #42 on: 26/11/2012, 14:23:12 »

Αέρας ανανέωσης για το Mitsubishi ASX

http://www.zougla.gr/automoto/article/aeras-ananeosis-gia-to-mitsubishi-asx
Σαν πολύ γρήγορα δεν έπεσε ανανέωση;
Και τα χαμηλά καλά είναι!!!

alexadrinos

• Moderator
  • Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt
« Reply #43 on: 14/04/2014, 09:43:46 »

Ανάκληση 1013 οχημάτων μάρκας Mitsubishi ASX για δυσλειτουργία κινητήρα.

http://www.newsbeast.gr/car/arthro/665881/anaklisi-1013-ohimaton-markas-mitsubishi/

alexadrinos

• Moderator
  • Βετεράνος
  • 2.4 instyle cvt
« Reply #44 on: 29/12/2015, 22:51:43 »

το έβγαλε και με νέο κινητήρα 1,6 diesel ότι πρέπει για την εποχή που ζούμε.Καλή επιλογή αλλά ακριβό το 4χ4 και μάλλον ξεπερασμένο από σχεδίαση.Σε αυτή την κατηγορία το qashqai παίζει μπάλα μόνο του.

http://www.mitsubishi-motors.gr/asx-my15-5/#!car-configurator
Pages: 1 2 [3] 4   Go Up