Outlander Club Forum

• 14/06/2021, 15:48:48
  • Welcome, Guest
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1] 2   Go Down

Author Topic: Χιονοδρομια και ασφάλεια  (Read 37385 times)

spg100

• Βετεράνος
Χιονοδρομια και ασφάλεια
« on: 22/12/2010, 22:13:48 »

Την περασμένη Κυριακή είχαμε ίσως το πρώτο σοβαρό χιονοδρομικό ατύχημα στα 3-5 Πηγαδια οπου ένα παλικάρι 25 ετών έχασε την ζωή του μετα απο πέσιμο και κτύπημα σε βράχο με τα πλευρά εάν δεν κάνω λάθος.

Το παλικάρι πέθανε την Κυριακή το βράδυ στο νοσοκομείο της Νάουσας    :(

Το θέμα είναι ποια είναι η γνώμη σας για την ασφάλεια των χιονοδρομικων μας.

Επίσης απο πέρσι μου έχει μπει η ιδέα να αγοράσω κράνος ( στο ποδήλατο πχ γιατί φοραω), βλέποντας πολλα νέα παιδια να φορούν κράνος και ύστερα απο αυτο το ατύχημα αρχίζω να το βλέπω πολυ ζεστά.

Ποια η γνώμη για την χρήση κράνους.

UltraTasos

• Βετεράνος
  • 2.4 instyle manual
Απ: Χιονοδρομια και ασφάλεια
« Reply #1 on: 23/12/2010, 09:29:12 »

Κρίμα για το παλικάρι.....
Η αλήθεια είναι ότι μετά από κάτι τέτοιο σκέφτεσαι διάφορα...

Όπως και το κράνος!
Άποψη μου είναι ότι είναι λίγο υπερβολή για απόλυτα φυσιολογικές καταστάσεις(νορμάλ ski ή snowboard -εντός πίστας).
Αν είσαι έστω και λίγο extreme τότε νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο έως και αναγκαίο!!!
Βέβαια δεν θα κακολογούσα κανέναν που θα χρησιμοποιούσε κράνος παντού και πάντα.
Το αντίθετο μάλιστα...
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κράνος και δεν νομίζω να βάλω προς το παρόν.

Φιλικά Τάσος

Hliasm

• Βετεράνος
« Reply #2 on: 23/12/2010, 09:44:29 »

Αν σκοπευεις να βγεις εκτος πιστας για σκι ή snowboard αναμεσα στα δεντρα κτλ τοτε μαλλον ειναι απαραιτητο.
Στο βιντεο αν παρατηρησεις ο τυπος φοραει κρανος (και καλα κανει) γιατι απο οτι μου ειπες εχει βγει εκτος πιστας. Καλο ειναι να παιρνεις τις απαραιτητες προφυλαξεις οταν θες να κανεις το κατι παραπανω...

vl.savvas

• Official Μέλος
« Reply #3 on: 23/12/2010, 10:21:11 »

Δεν γνωρίζω αν είναι αξιόπιστο το δημοσίευμα που διάβασα, αλλά έλεγε, όπως λέει ο Σπύρος ότι ο τραυματισμός ήταν στα πλεύρα. Σύμφωνα με όσα διάβασα, ο θάνατος του νεαρού προκλήθηκε από τις κακές συνθήκες μεταφοράς του που είχαν σαν αποτέλεσμα να μετατοπιστεί το σπασμένο πλευρό και να τρυπήσει το συκώτη του άτυχου νέου. Όπως και στα τροχαία ατυχήματα δεν πρέπει ποτέ να μετακινούμε τον τραυματία μόνοι μας. Επειδή δυστυχώς μου έχει τύχει ένα ελαφρή περιστατικό σε χιονοδρομικό, οι συνθήκες μεταφοράς του τραυματία είναι απλά άθλιες. Συγκεκριμένα το φίλο που είχε χτυπήσει (γόνατο) ήρθε ένας "εκπαιδευτής" και τον κατέβασε στην πλάτη του  ???  ???. Αυτό έγινε πριν αρκετά χρόνια στα Καλάβρυτα. Ίσως να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, αλλά δε νομίζω ότι κάθε χιονοδρομικό έχει 1-2 snowmobile ασθενοφόρα και εκπαιδευμένους οδηγούς για τέτοιες περιπτώσεις.
Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι να μη σου τύχει, όπως και στα τροχαία (πχ σε νησί  :() και σε πολλά άλλα.....

tsik69

• Βετεράνος
  • aeras
« Reply #4 on: 23/12/2010, 11:30:47 »

Πολύ λυπηρό πραγματικά αυτό που συνέβη στα Πηγάδια.
Στατιστικά είναι πολύ δύσκολο να χάσει κανείς τη ζωή του κάνοντας ski-snowboard εντός πίστας.
Το παλικάρι μάλλον παρέδωσε πνέυμα πιθανόν διότι δεν ήταν άμεση η μετάβασή του στο νοσοκομείο και
προφανώς διότι μετακινήθηκε απο κάποιον που δεν γνώριζε τι έπρεπε να κάνει.
Καταλαβαίνει κανείς πόσο χρήσιμα είναι κάποια μαθήματα πρώτων βοηθειών που μπορεί να σώσουν κάποιον
συνάνθρωπό μας.
Τώρα για το κράνος (εγω απο εφέτος θα χρησιμοποιώ) άποψή μου είναι ότι χρειάζεται.
Χρόνο με το χρόνο στο εξωτερικό αυξάνεται το ποσοστό των σκιέρ που χρησιμοποιούν το κράνος.
Οπως φαίνεται σύντομα θα είναι υποχρεωτικό.
Αρχισε να μου περνάει απο το μυαλό η χρήση του όταν κάποια στιγμή εκει που καθόμουνα στο όμορφο χιονάκι και
θάυμαζα το τοπίο πέρασε ξυστά απο το αυτί μου ενα snowboard και τα είδα όλα.
Σπύρο επειδή το snowboard έχει άσχημες τούμπες (το γνωρίζεις άλωστε) μάλλον είναι απαραίτητο.
Μπορεί να χτυπήσεις και με την ίδια την σανίδα σου.
Καλό θέμα για συζήτηση.
Τάσος

NIKOSTZ

• Βετεράνος
  • Τίποτε δεν γίνεται χωρίς αιτία
    • ORIGINAL 21
« Reply #5 on: 23/12/2010, 11:39:43 »

Αν και άσχετος με το θέμα... θεωρώ την χρήση κράνους ή κάποιου άλλου προστατευτικού για το κεφάλι
αλλά ακόμα ίσως και για κάποια άλλα ευαίσθητα σημεία του σώματος ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ!!!

Κρίμα Πολύ Κρίμα για το παλικάρι   :(

Τέλος ψάχνοντας λίγο βρήκα τα παρακάτω- νομίζω χρήσιμα!

http://www.snowsafety.gr/?categoryID=1

http://snownews.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=54&Itemid=135

http://www.oreivatein.com/oreivatein/page/library/b_ski.htm

Φιλικά
Νίκος
BE YOURSELF NO MATTER WHAT THEY SAY

tsik69

• Βετεράνος
  • aeras
« Reply #6 on: 23/12/2010, 12:31:14 »

Πολύ χρήσιμα τα link Νίκο.
Καλά έιναι να ενημερώνετε προηγουμένως όποιος θέλει ν΄ασχοληθεί με κάποια δραστηριότητα.
Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχει οργάνωση (τυχαίο?) σε σχέση με τα χιονοδρομικά
του εξωτερικού, που γίνεται έως και εκνευριστική η οργάνωσή τους.
Σε συνδιασμό με το ότι ο Ελληνας με ότι καταπιάνεται νομίζει ότι το εξαντλεί σε χρόνο 0, καταλαβαίνει
κανείς εύκολα ότι, χύμα μέρος με ένα μάτσο καμικάζι κάνουν το μέρος εμπόλεμη ζώνη......
Τάσος

spg100

• Βετεράνος
« Reply #7 on: 23/12/2010, 14:17:56 »

Είναι μάλλον γεγονός ότι ο θάνατος ήταν λόγο καθυστέρησης αλλά και λάθος μεταφοράς (Εάν διάβασα καλά τον έβαλαν καθιστό στο ρατρακ).
Να πω και εγώ ένα περιστατικό το όποιο είναι άσχημο και για την συμπεριφορά των ίδιων των σκιερ – σνουμπορντερ. Πριν μερικά χρόνια Απρίλη μήνα η γυναίκα μου κάνει την τελευταία κατάβαση της σεζόν όπου σε ένα παγωμένο κομμάτι πέφτει και σπάει το χέρι της. Εγώ την βλέπω πάνω από το λιφτ. Ρε παιδιά δεν σταματάει κανένας να την βοηθήσει. Από τον Παρνασσό στην κοσμάρα τους με αποτέλεσμα βρίσκει την δύναμη να ξαναφορέσει τα πέδιλα της και με αγκαλιά το σπασμένο χέρι να κατέβει κάτω (Προσωπικά υποκλίθηκα σε αυτό που έκανε). Μόλις έφτασα και εγώ της έβαλα τον νάρθηκα (Σημείωση στο σακίδιο μου έχω πρώτες βοήθειες καθώς και διάφορους νάρθηκες για περίπτωση ανάγκης) και πήγαμε στο Νοσοκομείο της Άμφισσας όπου και της πέρασαν τον γύψο.

Να πω ότι πήρα και τα συγχαρητήρια των γιατρών για την εξαιρετική δουλεία που είχα κάνει στο δέσιμο (Κάτι οι πρόσκοποι κάτι τα σεμινάρια για το πτυχίο στις καταδύσεις έβγαλαν τα λεφτά τους).

Και εγώ από φέτος κράνος  :)

Hliasm

• Βετεράνος
« Reply #8 on: 23/12/2010, 14:31:18 »

Ασυρματο χρησιμοποιουν στα χιονοδρομικα? π.χ. Αν εχεις το pmr μαζι σου υπαρχει καποιος που να ακουει σε αυτες τις συχνοτητες?

spg100

• Βετεράνος
« Reply #9 on: 23/12/2010, 14:42:24 »

Ασυρματο χρησιμοποιουν στα χιονοδρομικα? π.χ. Αν εχεις το pmr μαζι σου υπαρχει καποιος που να ακουει σε αυτες τις συχνοτητες?

Σωστή παρατήρηση.

tsik69

• Βετεράνος
  • aeras
« Reply #10 on: 23/12/2010, 15:38:14 »

Ηλία σίγουρα καλό είναι, όπως καλό κι αυτό που κάνει ο Σπύρος που έχει μαζί του κάποια
πράγματα που πιθανόν να βοηθήσουν σε κάποια άσχημη στιγμή.
Υποτίθεται όμως ότι πηγαίνεις σε ένα οργανωμένο χώρο που θα πρέπει άμεσα να υπάρξει
βοήθεια (φυσικά κι απο τους χιονοδρόμους που βρίσκονται εκει γύρω) απο τους υπεύθυνους.
Το φυσιολογικό είναι, ανάλογα με τον καιρό που θα βρείς, να έχεις στο σακίδιο κάποια πράγματα
όπως νερό, σοκολάτες, καποια επιπλέον είδη ρουχισμού για πιο πολύ κρύο κ.λ.π.
Παμε για διασκέδαση και όχι σε πόλεμο.
Σε πιο extreme καταστάσεις σαφώς και οργανώνεσαι περισσότερο, αλλά αυτό είναι άλλο
πράγμα.
*** Απαράδεκτο Σπύρο αυτό που σου συνέβη (αναφέρομαι στο γεγονός ότι στο ατύχημα
      της γυναίκας σου δεν σταμάτησε κανείς να βοηθήσει).Δεν το έχω συναντήσει ξανά.
      Και φυσικά μπράβο για την συνολική αντίδρασή σου στο "φτιάξιμο" της γυναίκας σου.

spg100

• Βετεράνος
« Reply #11 on: 23/12/2010, 15:52:35 »

Δυστυχώς είναι μικρή η σεζόν είναι και ο βωμός του χρήματος και πολλές φορές η ασφάλεια έρχεται σε 2 μοίρα.
Να πω για το χιονοδρομικό του Παρνασσού πέρα από το ατυχές γεγονός της συζύγου μου έχει τύχη να δω σκιέρ να χτυπάει άσχημα και μέσα σε 10 λεπτά και πολύ ίσως λέω φτάνει φορείο (τύπου έλκηθρο) τον βάζουνε σωστά πάνω και τον κατέβασαν κάτω.
Να μην λέμε μόνο τα κακά.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι όταν πας σε ένα οργανωμένο κέντρο και πληρώνεις το εξωφρενικό ποσό  των 25 με 30 ευρώ για την ημερήσια κάρτα τουλάχιστον περιμένεις την  σωστή αντιμετώπιση.

panayiotis

• Τακτικό Μέλος
  • **
« Reply #12 on: 20/02/2011, 00:43:24 »

επειδη ειχα την τυχη να εργαστω για 3χρονια στο ιατρειο του χκ παρνασσου θελω να πω οτι τα περισσοτερα ατυχηματα
οφειλονται σε απροσεξια του σκιερ, για να μην πω ηλιθιοτητα.
δεν μπορεις να παρεις την αποφαση να βγεις εκτος πιστας ουτε να κατεβεις μια μαυρη πιστα οταν κανεις σκι μολις λιγο καιρο.
και το λεω αυτο γιατι καθημερινα ειχαμε περιστατικα απο τετοιες περιπτωσεις. και φυσικα σνουμπορντερς  που κανουν αλματα.
δυστυχως ομως παρα τις προσπαθειες των χινοδρομικων κεντρων για σημανση ταχυτητας στις πιστες και την σημανση οριων τις πιστας πολυ την αγνοουν και εχουμε στο τελος αυτα τα δυσαρεστα περιστατικα.
panayiotis

spg100

• Βετεράνος
« Reply #13 on: 20/02/2011, 00:47:59 »

Χθες εκανα για πρώτη φορα snowboard με κράνος. Ένα θα πω απορώ πως τόσα χρόνια δεν φορουσα.
Άλλη αίσθηση για να μην πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα απο το κρύο που εκανε.

vulkanx

• Official Μέλος
« Reply #14 on: 20/02/2011, 11:51:37 »

Χθες εκανα για πρώτη φορα snowboard με κράνος. Ένα θα πω απορώ πως τόσα χρόνια δεν φορουσα.
Άλλη αίσθηση για να μην πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα απο το κρύο που εκανε.
Σπυρο το κρανος δεν σε προστατευει μονο απο το κρυο,αλλα το βασικοτερο ΣΟΥ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ .Στα 40 χρονια που οδηγαω Μοτο με εχει σωσει 2 φορες.Γι αυτο τον λογο και μονο ,ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ.                                                                    Φιλικα Γιωργος
Pages: [1] 2   Go Up